Drukowanie 3D – 20 niezwykłych zastosowań

Drukowanie 3D dość niespodziewanie wkroczyło naszej rzeczywistości. Owszem, można było przeczytać dobrych parę lat temu, że jest taka technologia przyszłości, która pozwoli wydrukować cokolwiek. Jednak wtedy wydawała się tak abstrakcyjna, że większość spodziewała się, że miną dziesiątki lat zanim wejdzie ona do użytku. Stało się inaczej. Żyjemy w czasach gdy nowe technologie bardzo szybko wchodzą do użytkowania. Tak było z drukowaniem 3D. Początkowo jak z każdą technologią, wydruki 3D były po prostu drogie. Jednak szybka popularyzacja sprawiła, że same drukarki 3D zaczęły tanieć. Obecnie produkowane są nawet drukarki 3D domowe, do mniejszych zastosowań. A że przy druku 3D ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, to zaczęły powstawać coraz to nowe czasem szalone realizacje. W artykule zestawiamy najciekawsze z nich.

Kości dinozaurów i drukarki 3D

Drukowanie 3D zmienia czasem bardzo nieoczywiste dziedziny jak paleontologia. Tu niewiele się zmieniło przez ostatnich 150 lat jeśli chodzi o techniki wydobywania i badania kości? Do czego używany jest tu druk 3D? Wydobyte kości są drukowane w wielu egzemplarzach co pozwala na ich rozesłanie po całym świecie do różnych naukowców do dalszych badań.

kosci-dinozaura-druk-3d

Dodatkowo mają teraz możliwość drukowania brakujących kości w celu uzupełnienia szkieletu.

Obudowy iPhone’a

To przykład na to co można zrobić samemu. Druk 3D pozwala na tworzenie wielu indywidualnych rzeczy jak np. obudowy do telefonów. Nie trzeba produkować całej serii żeby się opłacało (jak było do tej pory). Wystarczy dobry projekt, drukarka 3D i można wydrukować pojedyncze egzemplarze produktu. To nie tylko oszczędność, ale też znakomita forma, żeby móc zrealizować kreatywne wizje.

Figurki

Kto nie lubi figurek? Do tej pory zdani byliśmy albo na figurki produkowane seryjnie, albo na wykonywane indywidualnie przez modelarzy (co wiązało się z dużymi kosztami). Drukowanie 3D pozwala na druk nawet bardzo złożonych figurek.

Tu jak zawsze ludzie zaskakują. Można nawet kupić figurkę Keanu Reeves siedzącego na ławce (co nawiązuje do popularnego mema „Smutny Keanu”).

figurka-3d-sad-keanu

Albo wiele innych figurek – przykłady. Jak widać tutaj naprawdę ograniczeniem jest wyobraźnia. Co więcej, same figurki są bardzo dobrej jakości, w zasadzie dobrze wydrukowaną figurkę 3D ciężko odróżnić od dobrze seryjnie produkowanej.

Druk 3D ludzkich narządów

Problem transplantacji jest dobrze znany. Często pacjent potrzebuje pilnie przeszczepu organu a nie po prostu dawcy, który by pasował. Czyli problem z dostępnością organów. Nieraz można przeczytać historie pacjentów, którzy na przeszczep czekają latami, podpięci w tym czasie do maszyn, nie mogący normalnie żyć. Dużą nadzieję lekarze upatrują tu w druku 3D organów. Ale jak to? Od pacjenta pobierane są jego komórki, które to właśnie później są wykorzystane do druku 3D danego organu. Najpierw tworzony jest swego rodzaju szkielet organu z częścią komórek. Następnie dodawane są komórki wokół szkieletu przez co powstaje gotowy organ.

Jak mówią lekarze, 90% pacjentów z listy oczekujących na przeszczep czeka na nerkę. Wielu z nich nie doczekuje na nowy organ. A na podstawie skanu CT lekarze są w stanie uzyskać obraz nerki pacjenta. Pozostaje właśnie dopracowanie technologii wydruku organów w 3D.

Podsumowanie

Jak widać, temat druku 3D niesie wiele możliwości. Nie zapominajmy, że oczywiście takie listy są ciekawe, ale zawsze druk 3D wymaga przygotowania dobrego projektu modelu 3D. To już nie taka prosta sprawa i wymaga fachowców.

Przy współpracy z 3D-up.pl.